14 Eylül 2016 Çarşamba

Kuzey Kapadokya (Kırmızı) Turu Uçhisar Kalesi

     Kırmızı Tur,  yabancılara Red Tour olarak anlatılan Kapadokya'nın kuzeyine doğru hareket edilerek yapılan bölge turudur. Bölge turu denmesinin sebebi diğer turlar gibi uzak mesafelere gitmeden civardaki peri bacaları oluşumlarının görülmesinden dolayıdır. Kırmızı tur denmesinin sebebi ise bölgedeki oluşumlarının renklerinin kimi zaman kırmızıyı andırmasından dolayıdır Civardaki derken yanlış anlaşılmasın hiçbiri yürüme mesafesinde değil. Kapadokya'da tur olmadan ya da kendi arabanız olmadan (araba da kiralayabilirsiniz) gezmek çok zor. Her ne kadar turistik bir yer olsa da toplu taşıma az ve turistik yerlerin tam yakınından geçmiyor.

    Bölge turu genelde 9.30 gibi otelden misafirlerin alınmasıyla başlar. Direkt Uçhisar Kalesi'ne çıkılır burası Kapadokya'yı panaromik olarak seyredebileceğiniz en yüksek noktadır. Uçhisar Kalesi Kapadokya'nın zirvesi, en güzel manzaraya sahip noktasıdır. Kapadokya'da Korece rehberlik yaparken kale önünde grup fotoğrafımız


Bin yıldan fazla süre boyunca hatta 1950'li yıllara kadar insanlar kale içine oyulmuş odalarda yaşamış. Burdan görülen pencere şeklinde yapılar da o dönemde insanların yaşadığına kanıt olarak gösterilebilir.


 
Merdivenlerden inmeden önce anlatım yaparken

 Bölgeye çok hakim bir noktada bulunduğu için stratejik açıdan önemi büyük. Kalenin tünellerle bölgenin değişik noktalarına bağlandığı da söylenir ama bu tünellerle ilgili henüz herhangi bir ize rastlanmamış. Merdivenlerden inip yol takip edilirse kaya odaların içine girilebilir. Hatta içeride çok güzel bir kafe de var. Tarihi hissederek kale manzarasına karşı vakit geçirip fotoğraf çekebilirsiniz. Bölgedeki birçok vadinin yanısıra Peribacaları'nın oluşmasında büyük öneme sahip Hasan ve Erciyes dağlarının heybetli manzarasının izlenebildiği bir yer olması nedeniyle özellikle gün batımının yaklaştığı saatlerde ziyaretçi akınına uğrar.


 Hemen hemen her yerde görebileceğiniz meşhur Nazar Boncuklu ağaçlar


Gene bir grup fotoğrafı

Benim şimdiye eklediğim resimler kale altında veya kale arkasında çekilmiş fotoğraflardı. Turla giderken ilk durak Uçhisar Kalesi'dir. Bunun dışında tur olmadan kendiniz gezmek isterseniz kalenin girişinden bilet alıp merdivenlerden en üst noktaya kadar çıkabilirsiniz. Bilet 5 6 lira civarıydı en son.
Ama benim tavsiyem kendiniz gelseniz de gene kale altı veya arkası taraflarına gitmeniz. Hem daha fazla mağara tarzı yapılar var hem de fotoğraf çekmek için çok güzel manzaralar var. Tabi vaktiniz varsa her iki tarafı da gezebilirsiniz.

Son olarak biletli olarak girilen yerden fotoğrafları ekliyorum.


 Panoramik bir görünüm


Her ne kadar diğer girişleri daha çok sevsem de buranın da ayrı bir havası var tabi

Kapadokya ayaklarınızın altında


Zirve


Normalde turla buraya kadar çıkmasak da özel tur olunca çıktık tabi =)


7 yorum:

 1. ayyyyy fotolar da yazdıkların da her şey çok tatlı yaaaaa :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. teşekkür ediyorum deep =) niye bilmiyorum ama yorumlar maıl olarak gelmıyor tesaduf gordum

   Sil
 2. blog keşif etkinliğinden geldim , bende beklerim... sevgiler....
  wwww.soslubadem.blogspot.com.tr

  YanıtlaSil
 3. bu ciciş yazını bilokuma koyduum :)

  YanıtlaSil
 4. Yıllardır gitmek isteyip de bir türlü imkanım olmayan Kapadokya :)

  Bir gün mutlaka ziyaret edeceğim.. Özellikle balona binmek, nazar ağacını görmek istiyorum ^^

  Çok güzel keyifli bir gezi yazısı olmuş canım ^^

  Benim de bloğuma beklerim <3

  YanıtlaSil
 5. Çok güzel... :)

  Oralar... :=)
  Neyse, ben de beklerim bloguma, sevgiler... :)

  YanıtlaSil
 6. Merhaba blogunuzu yeni keşfettim ve takibe aldım bende beklerim :)

  bayankirpikk.blogspot.com

  YanıtlaSil

Yorumlarınız benim için çok önemli. Eksik gördüğünüz bir yer olursa çekinmeyin ^-^

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...