15 Haziran 2017 Perşembe

KGSP Sağlık Testleri ( Medical Forms)

Bursu kazandıktan sonra burs veren kurumun öncelikle istediği sağlık formu, test sonuçları ve pasaport fotokopisi.
Önceki yıllardan biliyordum sağlık testlerinde ne istediklerini zaten açıklanır açıklanmaz gerekli testleri ve sağlık formunu da yayınlamışlardı. 8 Haziran'a kadar sağlık testlerinin yapılıp pasaportun çıkartılıp gönderilmesi gerekiyordu.(mail yoluyla)

Sağlık testleri için birçok kişinin çok para ödediğini yakın çevremden ve internetten araştırdığım kadarıyla biliyordum. Bende epey para gider diye düşünmüştüm ama nerdeyse hepsini hiç para ödemeden hallettim diyebilirim. Nasıl yaptığıma gelecek olursak =) Umarım bundan sonra yaptıracak arkadaşlara fikir olur.

Öncelikle kurumun yayınladığı formu ekleyeyim.


Öncelikle genel görünüş itibariyle yani genel bir sağlık muayenesiyle dolacak kısımlar var. Onun dışında kan basıncı(tansiyon), göz ölçümü, diş muayenesi, akciğer röntgen filmi, hemoglobin, kan tahlili, idrar tahlili,dışkı tahlili gibi birçok tahlil var yaptırılması gereken. Resimden bakabilirsiniz. (aids, hepatit vb.)

Buraya kadar olan kısımları hemen her yerde yaptırabilirsiniz zaten. Ama özel hastanede yaptırırsanız epey bir ücret ödemeniz gerekebilir. Devlet hastanesinde yaptırırsanız hiçbirine para ödemezsiniz. Tabi bağlı olduğunuz sağlık sigortasına bağlı olarak değişebilir. 

Altta yazan TBPE en zor olan ve bizim ülkemizde yapılmayan bir test. Madde bağımlılığı testi olarak geçiyor. TBPE adı altında yapılmasa da madde bağımlılığı testi olarak Türkiye'de de yapan yerler var. Burda önemli olan formda yazan tüm maddelere baktırmanız gerekiyor. (marihuana, kokain gibi)

Diğer testleri her yerde yaptırabilirim madde bağımlılığı en önemlisi diyerek ben hemen madde bağımlılığı için araştırmaya başladım. Büyük devlet hastaneleri, araştırma hastaneleri, üniversite hastaneleri Konya'da ne kadar hastane vardıysa aradım ama hiçbiri yapmıyordu malesef. Daha önce Konya'dan bursu kazanan bir arkadaşım vardı. Bağımsız bir labaratuarda yaptırdıklarından bahsetmişti. Ama bir hafta sonra sonuçların çıktığını söylemişti. Benim ise Konya'da vaktim çok sınırlı olduğu için başka yerleri araştırmaya başladım. Ve sonunda buldum..Konya'da Amatem'de bu testi yapıyorlardı, sabah testi yaptırsanız öğlene sonuç çıkar dediler ve tamamen ücretsiz. Aç karna veya tok karna fark etmiyor demişlerdi ama ben gene de her ihtimale karşı aç karna gittim.

2 Mayıs'ta sonuç açıklandı. 3 Mayısa randevu aldım ve hemen yola koyuldum. Ben işimi sağlama almayı severim biraz da garantici ve aceleci olunca böyle oldu =)
Gider gitmez 4 tüp kan ve idrar verdim. Öğleden sonraya sonuçların çıkacağını söylediler. Diğer testleri de orda yaptırayım diye düşünmüştüm. Doktor da çok anlayışlı biriydi. Ama Amatem olduğu için tüm testlerin olmadığını bir de o formu ben imzalarsam doğru olmaz demişti. Benimde zaten öğlene kadar vaktim vardı. Hemen oranın karşısında bir devlet hastanesi vardı oraya gittim. Dahiliye bölümünden giriş yaptım. Birçok doktor doluydu zaten, randevusu olmayanı almıyorladı, hasta limitleri dolmuştu. Geriye 2 3 doktor felan kalmıştı. Hangisini tercih edersiniz sorusuna karşılık hangisinde sıra azsa diyerek hemen giriş yaptırdım.

Yarım saat kadar bekledikten sonra doktorun yanına gittim. Formun iki tane çıktısını almıştım. Birini kendim Türkçe'ye çevirmiştim doktora göstermek için. Doktora gösterip durumumu anlattım. Sıkıntı çıkarır mı testleri yaptırır mı yaptırmaz mı diye düşünürken çok şükür ki tüm testleri seçip beni laboratuvara yolladı. Öncelikle gene bir 4 tüp kadar kan verdim. Bir tüp idrar ve ayrıyeten dışkı tahlili de istemişlerdi. Sonrasında da röntgen çektirdim. Tüm sonuçlar 15.30 gibi çıkar demişlerdi. Doktor da 16.00 civarı çıkıyordu. Yetişir mi diyerek epey stres olmuştum.

Toplamda 8 tüp kan vermenin ardından hiç halim kalmayınca hemen yemek yemeye koyuldum. Böylelikle bekleme süresi olan öğle arasını da bitirmiş oldum. Madde bağımlılığı testi yaptırdığım yere gittim, sonuçlarımı aldım, birde ilgili makama şeklinde kanımda hiçbir uyuşturucu madde bulunmadığına dair yazı yazmışlardı onu da aldım ve hastaneye gittim. ( Yazdıkları yazı Türkçe idi ama gene de aldım, gerek olursa çevirtirim diyerekten)

Tüm laboratuvar sonuçlarımı da alıp doktorun yanına gittim. Formu doldurmaya başladı ve beni de tekrar muayene etti. Formu doldururken basitçe + ya da - koymak yerine negative ya da positive şeklinde yazılmasını istemişlerdi. Doktor bazılarına negatif yazdı bazılarına - koydu felan. Ben de çok müdahele edip işine karışmak istemedim. Zaten laboratuvar sonuçlarına bakarak dolduruyordu hepsini ve bu sene ek olarak laboratuvar sonuçlarını da istiyorlardı. Gerek olursa bakarlar sonuçlara diye düşündüm bende.

Madde bağımlılığı testi sonucuna bakarak o kısmı da doldurdu. Formun en sonuna bakarsınız bölümler var, yukarıda adı geçen kişinin sağlığı mükemmel, iyi, kötü şeklinde. Doktor oraya baktı, bana baktı ve good dedi orayı seçti :) Ama good'dan iyisi var excellent var mükemmel değil mi sağlığım deyince onu görmedim ki ben dedi ve birde onu işaretledi :)
En son da kaşesini vurdu ve imzaladı. Yani formun sonunda benimkinde hem good hem de excellent seçili. Good yazan kısma daksil süreyim ya da kağıt yapıştırayım diye düşündüm ama bu sefer belki benim yanlış beyan verdiğimi felan düşünürler diyerek hiç dokunmadım. 
Formun hepsi doldurulmuştu geriye sadece göz ölçümü kalmıştı. Göz doktorundan da sıra almak istemiştim ama hasta limiti dolduğu için alamamıştım.

Neyse bu kadarı halloldu göz en kolayı sonra ölçtürürüm dedim ve çıktım hastaneden. Yani o kadar tahlil vb ayrıntıyı çok şükür ki bir günde halletmiştim. Konya'daki son günümde çarşıya giderken hastaneye de uğrayım dedim ve göz ölçümünü de yaptırdım. Tabi bu sefer son anda yol üstü bir hastaneye gittiğim için özel hastaneye gittim. Göz doktoruna giriş ücreti olarak 60 lira ödedim. Yani anlayacağınız sağlık formu için ödediğim ilk ve son ücret bu oldu =)

Göz doktoru da göz ölçümü yaptı. Renk körlüğü ile alakalı test yaptı sonradan formun o kısmını doldurdu. Her ne kadar altta form doldurulmuş ve imzalanmış olsa da göz doktorundan da rica ettim, o da kendi doldurduğu kısmı imzalayıp, kaşesini vurdu. 

Korece bilmeme, Kore'ye gidecek olmama epey şaşırıp anlam veremese de çok yardımcı olmuştu^^

Tüm laboratuvar sonuçlarımı, akciğer filmimi ve sağlık formunu tarayıp NIIED'e yolladım. (Burs veren kurum=NIIED) 
Zaten hastaneye gidip tahlil yaptırdığınızda görmüşsünüzdür, tahlil sonuçlarında genellikle ingilizcesi yazar ya da türkçe de olsa ingilizceye yakın bir Türkçe olur. Negative= Negatif gibi 
Tüm belgelerimi tarayıp tek bir PDF dosyası haline getirdim. Akciğer filmi farklı bir formattaydı onu da resim formatına dönüştürerek ekledim. Mailimde de ayrıca belirttim:
-Tüm sonuçlarımı ve formu ekledim. Bazıları Türkçe, eğer çeviri gerekirse veya eksik bir belgem varsa ek olarak bir belge isterseniz lütfen iletişime geçin diyerek.
Yoğunluktan dolayı bir hafta sonra felan cevap geldı. Gelen cevapta formlarımın ellerine ulaştığını teyit edip, şu an için hiçbir çeviriye gerek olmadığını, eğer anlayamadıkları bir yer olursa iletişime geçeceklerini söylemişlerdi.

Facebookta gruplarda görüyordum. Birçok kişi testleri felan da çevirmeye çalışmış. NIIED olduğu gibi göndermemizi istiyordu zaten kılavuzda da belirtiyordu bunu açıkça.

Sonrasında da pasaport için başvuru yaptım. Bir haftada elime ulaştı. Onu da resim formatında taratıp göndermemizi istiyorlardı. Son olarak onu da tarayıp gönderdim. Ulaştığını teyit ettiler.

Artık geriye 20 Haziran'ı beklemek kaldı sadece. Kesin sonuçlar ve dil okulları açıklanacak. Bakalım ilk sene nerede olacağım =) Busan olmayacağı kesin ama inşallah Seoul'e yakın bir yerler olur diye umut ediyorum hayırlısı tabi^^6 yorum:

 1. Bu sağlık belgelerini başvuru sürecinde mi göndermek gerekiyor yoksa mülakatı geçtikten sonra mı?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Mülakatı geçip kazandığınız kesinleştikten sonra onlar size hangi testleri yaptıracağınıza dair belgeleri yolluyorlar.

   Sil
 2. bir sorum daha olacaktı; pasaportu başvurudan önce çıkartmasam da mülakatı geçersem eğer o zaman çıkarsam olur mu?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Eğer elçilikten başvuracaksanız mülakatı geçtikten sonra çıkartabilirsiniz. Ama bireysel yolla direkt üniversiteye başvuracaksanız başvurmadan önce pasaport dahil tüm belgelerin orijinallerini hazırlamanız gerekiyor.

   Sil
 3. Merhaba, trivial3222@gmail.com adresine 10.12.2017 tarihinde bir mail göndermiştim. Okudunuz mu acaba?:)
  Olumlu yada olumsuz bir geri dönüş almak isterim :) Teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar maillere döndüm ama gözden kaçanlar da oldu malesef mail kutum sıfırlandı. Burdan yorum olarak yazarsanız yardımcı olurum.

   Sil

Yorumlarınız benim için çok önemli. Eksik gördüğünüz bir yer olursa çekinmeyin ^-^

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...